Ziraat Bankası Reklamda Çığır Açtı

Birkaç gün önce denk geldiğim reklam beni o kadar etkiledi ki video editörünün ve kurgu operatörünün ilah olduğunu düşünecek hale geldi. Öyle bir çalışma olmuş ki “Bu sanatçıların bu kadar benzerlerini nereden bulmuşlar da oynatmışlar acaba?!” tepkisini vererek şaşkınlık içerisinde defalarca izledim reklamı. Aslında o insanlar benzerleri değil ta kendileri imiş.

Ziraat Bankası’nın “155 yıldır bir bankadan daha fazlası” söylemiyle ekranlara sunduğu reklam gerçekten Türkiye’de TV reklamcılığının güzel şeyler yapabildiğini gösterdi bana. Bir video edti ancak bu kadar profesyonel, kurgu ancak bu kadar akıllıca olabilirdi. Defalarca izlememe rağmen hala etkisinden çıkamamış haldeyim.

Fakat…

Öncelikle Twitter‘da denk geldiğim bu reklam şu not ile paylaşılmıştı:

Kemal Sunal neden yok?”

Sonra reklama dönünce baktım ki gerçekten Kemal Sunal yok. Bunun nedeni nedir? Kasıtlı yapılmış olabilir mi? Uygun görüntü ve replik mi bulunamadı? Aslında bence bunların hiçbiri değil ama spesifik bir neden de bulamıyorum. Keşke olsa idi. Birçok farklı karakterle karşımıza çıkan yetenekli oyuncu, üstat Kemal Sunal’ı da bu kurguda görmek isterdim açıkçası.

Bana kalırsa Ziraat Bankası reklamda çığı açtı bu kurgu ve senaryosuyla. Mutlaka dikkat çekecektir. Sadece benim anlamadığım brand reklamına bu kadar gerek var mıydı? Evet, brand tarafının güçlenmesi her zaman için önemlidir ama herhangi bir kampanya olmayınca zaten prestijli ve bilinen markaların bunu neden yaptığına pek anlam veremiyorum.

Sizler de hoşunuza giden ya da gitmeyen yerleri belirtirseniz ya da brandin zaten güçlü markalar için hala geçerli olduğu konusunda biraz konuşabiliriz.

REKLAM KÜNYESİ

Reklam Ajans: Happy People Project

Marka: Ziraat Bankası
Marka Temsilcileri: Ali Kırbaş, Özlem Ediz, Kadir Uğurlu, Kemal Aker, Pınar Doğru, Ömer Topal, Ömer Ayar, Tolga Öztürk, Emrah Tugen, Sezer Sakarya
Yaratıcı Ekip: Yaşar Akbaş, Fırat Yıldız, Tuğçe Kadıoğlu, Mert Merdim
Müşteri İlişkileri Ekibi: Orçun Onural, Kerem Yalçın, Burçin Tutumoğlu
Stratejik Planlama Ekibi: Emel Göker, N. Özlem Akbaş, Maral Karagöz
Ajans Yapımcıları: Kerem İlbeyli, Levent Köstepen
Yapım Şirketi: 2012
Yönetmen: Doğan Tanyer
Post Yapım: İmaj
Orijinal Müzik: Melih Kibar – Hababam Sınıfı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir