Storytelling’in Gücü Adına

  • Menemen = 15 TL
  • Kadir ustamızın kendi bahçesinden topladığı domates, biber ve soğanın bir araya gelerek eşi Lütfiye teyzemizin elleriyle yaptığı tereyağ ile kavrulan sebzeler aynı zamanda sabah taze çayımızı demleyen Atiye ablamızın gezen tavuklarının mahsulü yumurtalarla birleşmesi ile ortaya çıkan bu menemen isteğinize bağlı olarak taze kaşar ve çeşitli taze baharatlarda damaklarınızda ayrı bir yer edinecek menemen = 30 TL

Menüyü açtınız ve bazı ürünlerde böyle uzun bir yazı gördünüz. Düz bir menü mi sizi cezbeder yoksa bu şekilde anlatılıp ilginizi çeken bir ürün mü dikkatinizi çeker? Araştırmalar öyle gösteriyor ki hikaye yöntemi ile lanse edilen ürünler daha çok tüketicinin dikkatini çekmeye ve hatta ederinden daha fazla ödemeye teşvik ediyor. İşte hikayenin gücü!

Reklam alanında storytelling dediğimiz bu yöntem,insanlık tarihi ile eşit yaşta olan bir yöntem. Çok eski dönemlerde çizilen resimler de aslında birer hikaye anlatımı. Şöyle düşünecek olursak tarihi metinlerden çok duvar resimleri ya da minyatürler daha çok dikkatimizi çekiyor. Aynı şey pazarlama alanında da geçerli.

Bunu son dönemlerde bazı markalarda görüyoruz. En basit örnek olarak gittiğiniz restoranların menülerinde mutlaka böyle bir şeye denk gelmişsinizdir. Sizin duygularınıza işleyerek aslında kendi kendini satar ürün. Zaten son dönemlerde tüketicinin duygularına hitap etmiyorsanız pek şansınız yok gibi.

Uzuuuun uzun ufak çaplı bir hikaye anlatmanıza da gerek yok. Bazen ürününüz hakkında dolaylı bir bilgi de storytelling olabilir. Bunun için sizlerle http://www.pazarlamasyon.com/ ‘dan aldığım görseli paylaşacağım. Umarım bu sizi aydınlatır ve markanız için birkaç ufak dokunuş yaparsınız:

Storytelling’in Gücü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir