Nef Ev Değiştirme Kampanyası Koala vs Kaplumbağa

Sabahları uyandığımda zaman zaman kendimi adeta bir koala gibi hissediyorum. Yastık ve yorgan ile olan perçinlenmem adeta koala ve ağaç perçinlenmesi gibi. Suratım ise yine adeta bir koala kadar huzur dolu. Gönül isterdi ki sevgilime olan sarılmamı benzeteyim ama olmayınca olmuyor…

Evden çıkma konusunda da takdir edersiniz ki son zamanların verdiği ağırlık ve yaklaşan kışın verdiği ağırlıkla kendimi bir nevi kaplumbağa gibi hissediyorum. Öylesine yavaş, öylesine umarsız, öylesine ani hareketlerim “Aman aman aman” şeklinde tepki alan.

Bu iki güzel hayvanımızın ortak özellikleri: Uyuşuk olmaları, umarsız tavırları, sürekli uyurmuş gibi olan halleri…

Yeri gelmişken biraz koalalar hakkında bilgi verelim:
 • Günde 20 saat uyuyabilirler,
 • Yüzme konusunda çok iyiler,
 • Daha sonra yemek adına yanaklarında yaprak biriktirirler,
 • Ağaca sarılarak uyuma nedenleri yazın ağaç vasıtasıyla serinlemeleri,
 • Dişi koalalar aynı kafese kapatıldıklarında lezbiyen eğilimi gösterebilirler,
 • Tıpkı insanlar gibi parmak izine sahipler,
 • Doğal ortamda 13-18 yıl yaşayabiliyorlar,
 • Hamilelik süreleri 33-35 gündür,
Kaplumbağalar üzülmesin:
 • İlk kaplumbağaların dişleri vardı ve kafalarını kabuklarının içine çekmezlerdi.
 • Her türlü iklimde yaşayabilirler,
 • Kabukları birbirine geçen 60 kemikten oluşur,
 • Mükemmel görme yetileri ve koku alma duyuları vardır. Aynı zamanda duyma ve dokunma konusunda da bir o kadar kusursuzlar. Çünkü kabukları sinir uçları ile donatılmıştır.

Bu bilgiler şimdilik bize yeter. Gelelim elbette ki asıl konumuza.

Ninni gibi bir reklamla karşılaştım geçtiğimiz günlerde. Nef’in Ev Değiştirme Kampanyası. Reklamın baş rolleri insanlardan farklı olarak hayvanların yer aldığı bir reklam olmuş. Çok da güzel olmuş. Yanlış anlamadıysam -kaplumbağalar kadar mükemmel duyma yetim olmasa da- ses Cengiz Bozkurt‘a ait. Belki sırf bu yüzden bile ninnivari olabilir bu reklam. 2 farklı versiyonuyla karşımıza çıkan Nef reklamının önce koalalı olanını izledim. Bir koala olsam evimin değerinde satılmasını adeta onlar gibi umursamaz şekilde bekleyebileceğimizi söyleyen Nef, aslında bir koala değil de insan olduğumuzu söylüyor. Reklamın kurgudan meydana geldiğini açık eden nüanslara da bayılıyorum. “Verelim müziği” dedikten sonra kampanya ayrıntılarından bahsediliyor. Tabii altta ışık hızında geçen minik yazılar olmazsa olmaz. Sadece 1 cümleden oluşan bu hızlı yazıda bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Sıkıntıdan kastım, tabiri caiz ise “kazıklama” gibi bir niyeti yok.

Eğer bir kaplumbağa olsaydık yine koala gibi evimizin değerini işte öööyyyllle beklerdik. Aradaki “aman aman aman” nidası da çok güzel bir dinamik katmış reklama. Bu dinamikten bir alt metin çıkaramadım. Demek ki yok. Olay sadece biraz daha mizah olabilir.  Ama tabii ki bir kaplumbağa da olmadığımıza göre aylarca evimizin değerinde satılmasını beklememize gerek yok, Nef var!

Reklam benim ilgimi çekti çünkü dinlendiren bir reklam. Çok fazla gürültüsü ya da ıvır zıvırı yok. Bu tür reklamları daha fazla görmek isteriz. Ve işte karşınızda Nef Ev Değiştirme Kampanyası Koala vs Kaplumbağa:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir