Lipton Ice Tea vs. Coca-Cola

Gün geçmiyor ki bir göndermeli reklam ile karşılaşmayalım. Şimdi hakkını da vermek lazım, son derece eğlenceli oluyorlar. Özellikle reklam tartışan kişilerle beraberseniz kime, nasıl, neden gönderme yaptı münakaşaları sokak tabiri ile “sarıyor”.

Cengiz Bozkurt, son derece başarılı bulduğum, rollerini kusursuz sunan, ses tonu muazzam, Erdal Bakkal karakteri ile Leyla ile Mecnun dizisinde gönüllere taht kurmuş olan bir oyuncu. Aramızda tanımayan yoktur diye düşünüyorum. Hatta birçoğumuz artık onu Cengiz Bozkurt denildiğinde tam anımsayamadığımızda Erdal Bakkal denince anında hatırlıyoruz. Ve O’nu reklamlarda görünce de o karakterden esintiler sezinliyoruz.

Gelelim reklamımıza.

Cengiz Bozkurt ile Coca-Cola’ya göndermeli Lipton Ice Tea Reklamı

Değerli oyuncumuz sahneye girer girmez gençlerin Lipton Ice Tea içtiğini görüyor ve biraz panik biraz da heyecanla neden Lipton Ice Tea içtiklerini soruyor. Gençler yapıştırıyor cevabı:

1.GAZSIZ

Evet, ben de çoğu zaman yemek yanında gazlı içecek çok fazla şişirip rahatsız ettiği için gazsız içecek tercih ediyorum. Bu benim gibi midesi nispeten hassas olanlar için önemli bir gerekçe.

Cengiz bey soruyor: “Peki, neden ilk akla geleni içmiyorsunuz?” Takdir edersiniz ki soğuk içecek denilince aklımıza genelde cola hatta Coca-Cola geliyor. Bir de Cengiz bey “Hani böyle hani böyle” diyerek birtakım dans hareketleri sergiliyor.

Coco-Cola’ya Gönderme Mi?

Kessssinlikle evet. Peki, hani böyle diyerek yapılan dans hareketi hangi reklama gönderme? Bana kalırsa Özcan Deniz ve Sıla‘nın birkaç yıl önce çektiği reklama gönderme. Hemen hatırlayalım.

Özcan Deniz ve Sıla Coca-Cola Reklamı

Başka bir arkadaşım ise Tarkan’ın erotik ses tonuyla bizleri haberdar ettiği reklam filmine gönderme olduğunu söyledi. Biliyorsunuz ki o erotik ses tonuyla ahaliye haberdar edilen reklam filmi Coca-Cola’nın idi. Ama reklamlar arasında sadece birkaç gün fark var. Lipton Ice Tea 25 Aralık 2018‘de yayınlanırken Tarkan ile olan Coca-Cola reklamı ise 26 Aralık 2018 tarihinde yayınlanmış. Gerçi birkaç gün de yokmuş, yalnızca 1 gün söz konusu olan. Ama reklam gelmeden göndermesinin olması saçma olur. Bir de siz yorumlayın bakalım.

2. Kolaya Mı Kola’ya Mı Kaçmıyoruz?

Haaaarika bir laf cambazlığı. Lıkır lıkır giden Lipton Ice Tea içerler kolaya ya da belki de Kola’ya kaçmıyor. Reklamın sonunda kolaya kaçan Cengiz Bozkurt’un ise gördüğünüz gibi ayağını kaydırıyorlar.

Ufak Bir Ayrıntı Daha

Bir de ufak bir merakım var: Acaba yılbaşı yaklaştığı için mi Cengiz Bozkurt’un üstünde Noel Babakıyafeti vardı yoksa renklerinden dolayı bu da bir gönderme olabilir mi? Çünkü reklamda bir yeni yıl durumu söz konusu değil. Hatırladığım kadarıyla Coca-Cola’nın Noel Baba temalı reklamları da var. Eğer öyleyse çok ince.

Şimdi gelelim bir de Tarkan’ın rol aldığı Coca-Cola reklamınaaaa.

Kıpır Kıpır Tarkan ile Coca-Cola

Lıkır Lıkır Giden Lipton Ice Tea vs. Kıpır Kıpır Coca-Cola da diyebiliriz en hafif tabirle. Şimdi düşününce bu reklama gönderme yapıldığı daha çok aklıma yatmaya başladı. Acaba arada köstebekler mi var? Çok mu komple teorisi oldu? Arkadaşımın dediğine göre Tarkan‘ın yaptığı omuz hareketi Cengiz Bozkurt’un dans hareketine daha çok benziyor. Ne dersiniz?

Coco-Cola reklamında fazla diyoloğa yer verilmeden en sonunda “Tadını Çıkar” mottosu yapıştırılmış. Ban biraz Kıvanç Tatlıtuğ ile yapılan Coca-Cola reklamını da anımsatmadı değil. Hatırlayalım.

Kıvanç Tatlıtuğ ile Coca-Cola

Özellikle garson kızlarımız ile olan tatlı karşılaşmalar direkt kopyala yapıştır yapılmış. Özcan Deniz ve Sıla ile olan Coca-Cola reklamından katbekat iyi olduğu da bir hakikat. Ama bir tercih yapacak olsam elbette Lipton Ice Tea reklamı daha güzel. Bir kere izleyiciyi reklama çeken bir “gönderme” faktörü var. Hiç alakası olmayan kişi bile reklamı izlemek isteyebilir ve sanki Müfettiş Gadgetmışçasına olayı çözmek isteyebilir.

Hepsi birbirinden başarılı reklamlar. Her ikisini de hemen hemen aynı oranda tüketiyorum. Şimdi bir de Coca-Cola’dan bekler miyiz bir gönderme? İlerleyen günlerde göreceğiz.

Lipton Ice Tea Reklam Künyesi

Reklam Ajansı: Titrifikir

Marka: Lipton Ice Tea
Marka Temsilcileri: Orçun Doğan, Aslı Önder, Zeynep İzgi, Gözde Kutuk, Beste Karik, Hakan Söyler
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Özgür Akpınar
Yaratıcı Yönetmen: Emir Yüksel
Yaratıcı Yönetmen: Aren Selvioğlu
Yaratıcı Ekip Liderleri: Mert Demirhan, Oğuzhan Dilek
Yaratıcı Ekip: Metehan Ardıç, Çağrı Yıldırım, Öznur Yeniyol
Müşteri İlişkileri Ekibi: Dilek Sezen, İrem Altuğ, Melih Mermutlu, Rutkay İsmailoğlu
Stratejik Planlama Ekibi: Kerem Sabuncu, Alper Çetik
Ajans Yapımcısı: Derya Soyman
Yapım Şirketi: Terfilm
Yönetmen: Mert Baykal
Post Yapım: 1000 Volt
Müzik: Jingle Jackson

Kıvaç Tatlıtuğ Coca-Cola Reklam Künyesi

Reklam Ajansı: Ogilvy İstanbul

Marka: Coca-Cola
Genel Müdür: 
Elif Adalı Erten
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Selim Ünlüsoy
Yaratıcı Yönetmen: Bahadırhan Pekşen
Sanat Yönetmeni: Mehmet Demirel
Reklam Yazarı: Cem Bulut, Eren Altunis
Müşteri İlişkileri Ekibi: Murat Derman, Emine Sarpyener Tonguç, Simge Özgülenç
Yapım: Fulya Akay, Begüm Özkul
Stratejik Planlama Yönetmeni: Pelin Aydın
Yapım Şirketi: Depo Film, Serdar Dönmez
Fotoğraf Yapım Şirketi: PPR İstanbul, Özgür Albayrak
Medya Ajansı: Carat Türkiye

Tarkan ve Coca-Cola Reklam Künyesi

Reklam Ajansı: Ogilvy İstanbul

Marka: Coca-Cola
Marka Temsilcileri: Aylin Kosova Bilgin, Venüs Özdemir, Beste Erener
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Selim Ünlüsoy
Head of Advertising: Murat Derman
Yaratıcı Yönetmen: Önder Bayraktar
Sanat Yönetmeni: Gökçe Noyan
Reklam Yazarı: Aylin Atabay
Müşteri İlişkileri Ekibi: Simge Özgülenç, Emine Sarpyener Tonguç
Ajans Yapımcıları: Fulya Akay, Begüm Özkul
Stratejik Planlama Yönetmeni: Pelin Aydın
Yaratıcı Strateji Yönetmeni: Eren Alphan
Grafik Tasarım: Murat Boduroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir