Instagram’da Neler Oluyor?

Dün birçok kullanıcı Instagram’da dolanırken birden o her zamanki eylemi, aşağı kaydırmayı yapamadığını fark etti. E ne olacaktı şimdi?! Nasıl yani? Yana mı kaydırmamız gerekiyor? Hem de bütün postları görmek zorundayız öylemi? 10 fotoğrafı 1 postta paylaşanların da 10 fotoğrafını tek tek görmek zorunda mıyız? Ay kalp krizi geçiriyorum…

Öncelikle iyi haberi verelim: Bu bir denemeydi. Yani biz şimdilik öyle biliyoruz. Peki olay nasıl oldu?

Dün özellikle akşam saatlerinde ben yine bir şeylerle meşgul iken arkadaşlarım birden hararetli bir tartışmaya girdi. Tartışmanın odak noktası ise Instagram idi. Başta çok önemsemedim ama panik halinde olduklarını görünce bir baktım ki o sağ ya da duruma göre sol baş parmağımızın aşağı yukarı hareketi yerini sağ sol hareketlerine bırakmıştı. Kesinlikle kullanıcı deneyiminden uzak bir strateji.

Neden Kullanıcı Dostu Değil?

Özellikle sağ-sol parmak hareketlerini sayfa gezintisinde çok nadir kullanıyoruz. Aslına bakacak olursak offline hayatta da bu böyle. Parmağın yerini gözler aldığı zaman bir dergi okuduğunuzu düşünün. Konulara göz gezdirmek için mutlaka yukarıdan aşağı doğru sayfayı şöyle bir taramanız gerekecek. Eğer ilginizi çeken bir şey olursa o paragrafta kalır, görsel ya da herhangi bir ek varsa sağına soluna bakarsınız. Instagram gibi akış halinde olan sosyal medya platformları için sağ-sol hareketi çok yanlış diye düşünüyorum.

Ne Yapılmaya Çalışıldı?

Dijital reklamcılık sektöründe olanlar bunun nedenini aslında daha iyi anlayacaktır. Bildiğiniz üzere e-ticaret siteleri haricinde sosyal medya platformlarında da satış gerçekleştirilmekte. Instagram da bu konuda güzel bir okyanus. Burada paylaşacağınız reklamların da mutlaka görünmesini isteyeceksiniz. Kısacası bu güncelleme reklam verenlerin işine gelmekteydi. Hem bütün postları hem de paylaştığı posttaki tüm içerikleri görmek zorundasın. Tam bir işkence!

Neyse ki kısa sürede bu güncelleme devre dışı oldu. Umarım böyle bir felaket tekrar karşımıza çıkmaz. Biz seviyoruz aşağı kaydırmayı. Ayrıca “takipten çıkarsam ayıp olur”cular için durum daha vahim olur. Postunu görmek istemiyorsun ama görmek zorundasın. Bunu da geçtim mizah sayfaları birbirinin aynı paylaşımlar yapabiliyor. Bunu tekrar tekrar yine görmek ZORUNDASIN. Kullanıcıları zorunda bırakmak hiç doğru bir strateji değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir