Helal Tatil Nereden Çıktı?

Helal gıda terimine oldukça aşinayız. Hatta bazı otellerin menülerinde de “Halal” yazısını görüyoruz. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde ve Trabzon’da yaşayıp otellerle sık sık bağlantım olduğu için Arap turistlerin buna çok önem verdiğini gördüm. Trabzon’da çok fazla otel var ve Arapların büyük bir kısmı özellikle alkol satışı olmayan otelleri seçiyor.

Halalbooking de bu konudaki talebi fark etmiş olacak ki tüketicilere İslami oteller için yüzlerce tercih sunuyor. Web sitesini incelediğimde biraz yorucu bir teması olduğunu görüyorum. A/B testleri ile düzeltmeye gidilebilir.

Halalbooking Web Sitesinin Artı ve Eksi Yönleri

Halalbooking.com web sitesi
 • Para birimi ve dil seçeneklerinin sunulması. Bunların sitenin üst bölgesinde ve gayet görünür olması avantajlardan bir tanesi. Fakat konum olarak kullanıcı alışkanlığından dolayı sağ üst köşeye yaslı olması daha iyi olabilirdi.
 • Giriş yap veya kaydol kısmı olması gereken yerde fakat boyutu ve rengi rahatsız edici.
 • Bizimle çalışın fikri gayet güzel. Fakat bunun için bir üst menü olması gerekir. İletişim bilgileri, tesisler, yazlık tesisler, kışlık tesisler vb. gibi kategorilerle beraber aynı satırda olabilirdi.
 • Ara kısmı güzel lakin bunun yerine ara/rezervasyon yap olabilirdi. Zira yetişkin sayısı ve giriş-çıkış tarihi seçilirken rezervasyon yapma odaklı olabilir. Yine de çok fazla rahatsız etmiyor.
 • İslami oteller için 6 özellik yazmışlar ve üstlerine gelince ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz. Gri rengin bu kadar yoğun olması bir miktar rahatsız ediyor. Kurumsal renklerin kullanımına gidilmeli.

Daha uzun yorumlamalar yapılabilir fakat konumuz web sitesi analizi değil, biliyorsunuz. Eğer web sitesini ziyaret ederseniz https://tr.halalbooking.com/ siz de birtakım yorumlar yapabilirsiniz.

Doğru Bir Adım Mı?

Helal gıda sertifikası son dönemlerde oldukça dikkat çektikten sonra özellikle Müslüman ülkelerin helal durumuna verdiği önemin ne kadar değerli olduğu görüldü. Bunun için Halalbooking, Müslüman müşterilerin rahat edeceği şekilde otelleri analiz ederek kullanıcılara uygun imkanlar tanıyor. Oteller ise genel olarak Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Fas’ta olsa da Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de nadir de olsa bu tür oteller bulunuyor.

Şimdi her ne kadar bu adım doğru gibi gözükse de tüketicinin talebi oldukça önemli. Tanıdıklarım büyük oranda takdir edersiniz ki Müslümanlardan oluşuyor ve eminim çevremdeki hiç kimse Helalbooking’i kullanmayacak. Bu durum da benim birtakım öngörülerde bulunmama neden oluyor. Jolly Tur ve Tatil Sepeti gibi rakipleri var ve bu rakipleri de Müslümanlara uygun tatil yeri imkanı sunuyor.

Bakalım gelecekte neler olacak.

Helal Tatil Nereden Çıktı?” için 2 yorum

 1. Melike Hanım,
  Yazınız için teşekkür ederiz.

  Şunu not olarak eklemek isteriz: Helal seyahat nişinde global lider olan HalalBooking’in 75 ülkeden 250 bini aşkın müşterisi bulunmaktadır ve Türkiye de müşterilerimizin yoğunlukta olduğu ülkelerdendir.

  Türkiye özelinde müşterilerin neden HalalBooking’i tercih etmesi için özel nedenleri sayacak olursak:
  – Bir seyahat severin Uzak Doğu’ya, ya da Avrupa’ya ya da herhangi bir başka ülkeye seyahat ederken helal yiyecekli veya alkolsüz otelleri bulması bizi özel bir seçenek kılıyor. Müşterinin kişisel tercihine uyan diğer seçenekler de, örn. dışarıdan hiçbir şekilde görünmeyen havuzlu villa, bayanlara özel olanakları olan tesisler aynı şekilde bizi özel kılmaktadır.
  – Yerli seçenekler arasında da, yine tek tıkla (filtrelerle) şehir şehir bölge bölge tüm alkolsüz, helal yiyecekli tesisleri müşterilerimiz görebiliyorlar. Belirli otellerde bu bilgi kolaylıkla bulunabilir ama yüzler seçenek için yoktur ve başka yerde bu bilgiler bulunmamaktadır. Aynı şekilde, müşterilerimizin çok tercih ettiği bayan-erkek ayrı havuz, plaj, spa olanakları da tek tıkla bulunmaktadır.
  – HalalBooking müşterileri hiçbir zaman kapıda ekstra ücret ödemez, tüm vergi ve harçlar gösterilmektedir. Geliştirdiğimiz özel teknolojimiz kesin toplam aile fiyatlandırmamız sayesinde çocukların yaşlarına uygun tam fiyat çıkarabilmekteyiz. Çocuklu aileler bu sorunu iyi bilmekte ve büyük gruplar için bu husus özellikle önem arz etmektedir.

  Bunların yanı sıra, müşterilerimiz rezervasyon yaptıkça ekstra Para ve Statü puanları kazanırlar ve sonraki rezervasyonlarında statü puanları sayesinde özel indirimler ve ayrıcalıklar kazanırlar ve para puanlar sayesinde ödemelerinden tasarruf ederler.
  En iyi fiyat garantisi sunduğumuzu ve fiyat eşitlemesi yaptığımızı da ayrıca belirtmekte fayda vardır.

  Umarız kısa da olsa, HalalBooking’i farklı kılan özellikleri anlata bilmişizdir.
  Saygılarımızla,
  HalalBooking.com ekibi

  1. Çok güzel açıklamışsınız. Bu konularda titiz olan tatil severler için umarım en uğrak markalardan bir tanesi olmaya devam edersiniz.
   Bilgilendirmeniz için ayrıca çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir