Haribo İle Cringe Zirvesi

Markaların bir kısmı, mottosunu öyle benimser ki onlar olmadan hiçbir yere gidemezler. Tüm fikirler o mottodan çıkari motto onlardan çıkmaz. Elbette motto bazen markanın önüne geçecek kadar kaliteli de olabilir. Örnek verecek olursak “Çünkü siz buna değersiniz” hangi markanın mottosu? Avon mu, Maybeline mi, Max Faktor mü, Schwarzkopf mu? Buna bu kadar seçenek arasından Loreal Paris dediyseniz helal olsun çünkü benim bile aklıma en son geldi. Bakın, gördünüz mü? Motto markanın önüne geçmiş. Burada bazı sıkıntılar olabilir fakat bu başka bir mesele.

Çocuk ya da büyük ol, Haribo’yla mutlu ol” denince aklınıza Nestle gelmez diye düşünüyorum. Gördüğünüz gibi ayan beyan Haribo. Mottoda marka adı yer aldığı için marka ile eşsiz bir konuma sahip olmuş. Kitlesi her ne kadar çocuklar gibi gözükse de hala yana yakıla jelibon yiyen orta yaş kesimi de azımsanamayacak kadar çok.

Peki ya motto ile yola çıkıp reklamları buna göre senaryolaştırmak ne kadar mantıklı? Bence oldukça mantıklı. Fakat kitlenin algılayacağı durum da önemli. Senaryonuz itici mi geliyor, akıllara yer mi ediyor, ürün farkındalığını ya da mark iletişimini mi geliştiriyor? Açıkçası Haribo’nun son reklamı ile iticilik kısmını düşünmeye ağırlık verdim.

Bebeksi konuşan orta yaşlar hep canımı sıkmıştır. Çiftler arasında da saçma bir cilveleşme yöntemi. Elbette kimsenin özel yaşamı bizi ilgilendirmez fakat toplum içinde bunları görünce bir nebze irrite olmuyor değiliz.

Haribo’nun son reklamında plaza insanları toplantıda iken ortaya bir Haribo paketi çıkıyor ve büyükler bir anda 5 yaşına iniyor. Tamam, markanın iletişim stratejisi ile oldukça uygun olabilir ama sizce de sizi reklamdan iten bir şeyler yok mu?

Koca koca insanlar ne hale gelmişler… Tabii ki çok eğlenceli reklam ama bu kadar fazla çocuk sesi duymak beni rahatsız etti. “Haribo’yu yediğimde resmen şayayane bir dünyaya ışınlandım” cümlesi o kadar tatlı olmasına rağmen hafızam bunu silmek istiyor. Haribo Altın Ayıcık ile sanki çocuk ya da büyük olup Haribo ile mutlu olmuyoruz da safi çocuk oluyoruz gibi geldi bana.

Kısacası genel kapsamda düşünecek olursak güzel bir reklam ama gerçekten beni iten şeyler oldu. Bunun nedeni bebeksi konuşan büyüklerin bana itici gelmesi olabilir.

REKLAM KÜNYESİ

Reklam Ajansı: Publicis İstanbul

Marka: Haribo
Marka Temsilcileri: Tamer Karabay, Hande Toprak Gültekin, Onat Şenkal
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Can Faga
Yaratıcı Ekip: Cihangir Gümüş, Erdem Köksal, Asil Yıldız, Özlem Özel, Eda Dereli, Cemre Pekşen
Müşteri İlişkileri Ekibi: Emre Küçüksöz, Joel Erikman, Gamze Kaplan
Stratejik Planlama Ekibi: Zeynep Bortaçina, Ayşe Yavuz
Ajans Yapım Ekibi: Arzu Köksal, Hüseyin Sert, Derya Sezgin
Yapım Şirketi: Filmcolony
Yönetmen: Aksel Özcan
Post Yapım: IPD
Müzik: Kerem Doğar / Tricks

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir