Facebook, Sence de Biraz Hızlı Gitmiyor Muyuz?

Bugün reklam yorumlama gibi ama bi o kadar da olmayan bir konu üzerinde konuşmak istiyorum sizlerle.

Facebook, ilk canlandığı dönemlerde -ya da ülkemizde yayıldığı diyelim- ben ilkokul çağlarındaydım. “Asla bu siteye kaydolmayacağım” diye o zeka seviyesiyle cümleler kuruyordum. Ortaokul ve lise dönemlerinde etkin şekilde kullandıktan sonra üniversite dönemlerinde temelli bıraktım Facebook kullanmayı. Bir kere kitlesini sevmiyorum ve bana hitap etmiyor. Kim ne derse desin, fazlasıyla boş bir platform gibi geliyor. Elbette şu an kullandığım sosyal paylaşım siteleri için de aynı yorumlar yapılabilir. “Eeee, sen de Instagram kullanıyosun ulan dingil.” diyo musunuz? Deseniz yeridir. Instagram da baktığınız zaman çok da insana bir şeyler katan platform sınıfına girmiyor. Ama bilemiyorum. Facebook daha avam geliyor bana.

Facebook, Sence de Biraz Hızlı Gitmiyor Muyuz?
Facebook, Sence de Biraz Hızlı Gitmiyor Muyuz?

Konumuza dönecek olursak; Facebook’un el atmadığı alan kalmadı. Video paylaşımı, haber paylaşımı, durum paylaşımı, canlı yayın desteği derken son dönemlerde karşımıza yemek siparişi verme ve otel rezervasyonu yapma gibi. Aslında bu konuda kendini kategorize etmiş uygulamalar var. Yemeksepeti, Trivago ve daha fazlası gibi. Yemek siparişi ve otel kiralama denince akla Facebook yerine ilk gelenleri söylüyorum tabii.

Peki Facebook ne yapmaya çalışıyor? Zaten halihazırda bunun için uygun oluşumlar varken bu kadar alana neden hızlıca el atıyor? Evet, ülkelere bakılınca kullanım oranı ve kitlesi oldukça fazla ve geniş. Ama amacının çok çok dışına çıkıyor gibi. Açıkçası beni rahatsız etti. Philips nasıl farklı bir marka ismi altında biberon üretimi yapıyorsa ve bu bana garip geliyorsa Facebook’un yaptığı da o kadar garip geliyor. Ve hatta aynı platform adı altında yapılıyor bu. Hadi Philips farklı bir isim altında yapıyor bunu. Bilemiyorum iyi midir kötü müdür ama bana oldukça boş bir yatırım gibi geliyor. Bu konuda yorumlara ve tartışmalara açığım. Beyin fırtınası yaparız biraz. Ara sıra bu tür fırtınalara ihtiyaç var elbette.

Facebook, Sence de Biraz Hızlı Gitmiyor Muyuz?
Facebook, Sence de Biraz Hızlı Gitmiyor Muyuz?

Facebook, Sence de Biraz Hızlı Gitmiyor Muyuz?” için 2 yorum

  1. Ne okuyorsunuz, çalışıyor musunuz nedir size bunu yazdıran bilemiyorum ama bu yazı bir blog yazısını aşamamış durumda. Eleştirmek için söylemiyorum ama yazıda büyük eksiklikler var ve bir sonuca bağlanmıyor. Yapmak istediğiniz facebook u eleştirmekse sonuna kadar özgürsünüz elbette ama bu konular işletme bölümünde bir ders altında veriliyor. Yani bu yazdıklarınızın çokça sebebi var. Her durumu ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Eleştirdiğiniz facebook bu dinamikliği sayesinde dünyanın en büyük 5 şirketi arasında (stock price olarak). Hele ki, Instagramın sahibinin de facebook olduğunu varsayarsak ne yaptıklarını bilen bi şirketle karşı karşıya olduğunuzu daha iyi anlamanızı sağlar umarım. Saygılarımla.

    1. Mutlaka öyledir. Enine boyuna düşünülerek yapılacak girişimler bunlar. Fakat bunları bu kadar hızlıca ve art arda yapması dikkatimi çekiyor. Elbette işletme konusunda çok az bilgiye sahibim. Aydınlatılmak ve öğrenmek çok isterim. Ben burada şahsi kanaatimi dile getirdim. Merak ettiğim gibi garip de geliyor. Bu kadar hızlıca farklı platformlara yayılması ne kadar sağlıklıdır ben bunu merak ediyorum. Bana tehlikeli geliyor bir reklamcı adayı olarak.

Bir Cevap Yazın