Eti Kampüsün Doğasında

Geçen yıldan itibaren Eti‘nin başarılı bir şekilde sergilediği dijital reklam serisi var. Sizin YouTube‘a girdiğiniz zaman video izlerken acımasız bir şekilde geçtiğiniz o reklam, aslında izlediğiniz zaman “Kanka şuna baksana aynı bizim Kağan gibi” ya da “Yok artık resmen bizim kampüsten birinin fikri bu” cümlelerini kurmanız olası.

Bu fikir nereden geldi, nasıl geldi bilmiyorum ama gerçekten ekibin her bir üyesini alnından öpmek lazım zira haaaarika bir iş çıkarmışlar. Şimdi sizlerle kısaca bu seriden bahsettikten sonra tek tek videoları inceleyeceğiz.

Mevcut listede 8 video var ve 2017 yılının eylül ayından itibaren çalışma devam ediyor. Hedef kitlesi 18-25 yaş arası olduğunu tahmin ettiğim bu video reklamının en önemli özelliği ise üniversite gençleri inside’ını çok iyi kullanmış olması. Karakterler ile Benim’O ürününü Eti öyle güzel kullanmış ki bazen kendinizi ciddi ciddi bir belgesel izler gibi hissederken bazen de konunun tam ortasında buluyorsunuz kendinizi. Şu an özellikle vize döneminde olan birçok üniversite öğrencisi için ara verildiği an izlenecek türden her birisi. Ara sıra Eti Benim’O da ağzınıza atarsanız tamamdır.

İlk video reklamımız ile başlayalım

Eti’nin ilk videosu tabii ki trailer niteliğinde. Kısa kısa yakında yayınlanacak mini belgesellerinden örnekler sunan videonun içinde geçen cümleler dikkatimizi çekiyor:

Burada yaşam çan eğrisine bağlı

Highlight edilmiş notlar kadar renkli bir hikaye

Bu doğada yalnız kalanı büt kapar

Hayır yani bu kadar güzel özetlenebilir miydi üniversite hayatı. Videoyu ilk defa görmüş olsam bende heyecan uyandırırdı.

Devam edelim

Bir sonraki video ise 10 Ekim 2017’de izleyicisiyle buluşuyor. Büt Böceği olarak karşımıza çıkan bu reklamda yine inside konusunda güzel analizler yapılmış.

Kampüsün yeni bir güne uyanması ile başlayan cümle tam bir belgesel girişi. Öğrencilerin “sürü” olarak nitelendirilmesi beni hiç rahatsız etmedi. Bu sürü sınavlardan kolay olarak yırttıktan sonra Büt Böceği haziran ve temmuz aylarında sürünüyor. Sürü gelmeye yakınken zaten Büt Böceği‘nin yuvasına gerek kalmadı. Bu yüzden ağustos ayında da gayet güvende olduğu için rahat rahat Benim’O‘sunu midesine indiriyor. Hadi bakalım, seriye devam

Geldik üçüncü Kampüsün Doğası’na

Yine 10 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan bir video. Herkesin vardır üniversitede böyle deli gibi ders çalışan arkadaşı. İşte burada da gözlükleri ve toplu saçları ile ta kendisini kütüphane ortamında görüyoruz.

Binlerce canlının yuvası olan kampüste gün sona erirken kütüphane bilgi toplayan Not Arısı için notlarından ziyade Benim’o’su daha değerli olan karakterlerden bir tanesi. Notlar ile kandırdığı diğer familya üyelerinden Benimo koruma stratejisi ile korunuyor.

Kanka Şahini Kampüsün Doğası’nda bizlerle

Benim en çok güldüğüm belgesel bu oldu. Sürekli birinci öğretim öğrencilerini görürken bu sefer birden ikinci öğretim öğrencisini görüyoruz. Yine 10 Ekim 2017 günü yayınlanan bu videonun ayrıntıları ise şöyle:

Binlerce canlının yuvası olan kampüste güneş doğdu ve fırsatçı kuş “Kankaaağ” sesiyle geldiğini bize haberdar ediyor. Gececi olan Kanka Şahini işi düşünce gündüz saatleri avlanmaya çıkıyor. Benim üniversite döneminde böyle çok arkadaşım oldu. Özellikle sınav dönemlerinde. “Kankaaağğ not var mı sende kankaaağğ” Eminim sizin de oldu. Ama bu Kanka Şahininin özelliği Benimo avlıyor olması. Tam bir belgesel olmuş, tebrik ediyorum.

Kampüsün Doğası 2

Reklam videolarına 1 yıl ara verdikten sonra belgesel çekimlerine devam ediliyor. Çok fazla boğmamaları iyi olmuş. Ayrıca bir iyi nokta da videoların tam da üniversitelere dönüş tarihlerinde olması. Bu esnada öğrencilerin boş vakti çok ve üniversite hayatındaki karakterleri önceden tanımaları için de büyük fırsat

Gelelim Erasmus Papağanı’na

Buna da gerçekten hayran kaldım. Üniversite döneminde benim pek fazla bu türden arkadaşım olmadı ama örneklerini çok gördüm. Bu türden arkadaşım olmamasının nedeni de belki de bizim üniversitemiz öyle çok lafı yapılacak ülkelere göndermiyordu ya da benim arkada çevrem globalden uzak duruyordu. Bunun birçok nedeni olabilir ama inanın her zamanki gibi yine konumuz bu değil.

Göçünü tamamlayıp yuvasına dönen Erasmus Papağanı 6 aylık sürecini tamamlayarak yurda giriş yapıyor. Sürekli Erasmus anılarından bahsetmesi ve aynı şeyleri konu edinmesi insanları yıldırıyor. E böylelikle ne oluyor? Herkes ondan uzak durduğu için rahat rahat Benimo yiyebiliyor. Güzel taktik valla.

Kampüsün Doğası ile Fakülte Filamingoları

Üniversite hayatının olmazsa olması Fakülte Filamingoları galiba benim yakın çevremde çok fazla vardı. O yüzden bu türe son derece aşinayım. Bakkala giderken bile 3 kilo makyaj yapan bu cins, belgesele harika konu olmuş.

Aynen kelimesinin aşırı derece kullanılmasına tilt olan birisi olarak bunun yanında gıybet benim için çok şey ifade ediyor. Fakülte Filamingolarında da sanırım durum aynı şekilde gerçekleşiyor. Benimo, sürüde ayrılık yaşanmasına neden oluyor çünkü her şeyini paylaşan bu Fakülte Filamingoları Benimo paylaşma konusunda oldukça sığ. Neyse ki gıybet denen mükemmel platform var. Bakın, anında bitti kavga.

Sonuç olarak bunu düşünen herkesin beynine sağlık. Başarılı bir çalışma olmuş. Bu reklam sayesinde bu türleri gördüğüm zaman aklıma direkt Benimo gelecek ya da Benimo görünce bu karakterlerden birinin yaklaşma ihtimalini düşüneceğim. Tekrar tebrik ediyor ve belgeselin devamının gelmesini bekliyorum.

REKLAM KÜNYESİ

Reklamveren: ETİ

Reklamveren Yetkilileri: Zeynep Öztürk, Didem Özel, Seray Kocaemre, Levent Osken, Yiğit Gülan, Ece Taş

Reklam Ajansı: Muhabbet

Yönetici Kreatif Direktörler: Emrah Karpuzcu, Kenan Ünsal

Kreatif Ekip: Şadi Akbudak, Ahmet Faruk Kaval, Yaprak Koçak, Emre Günaydın, Gökhan Çukurtaş

Kreatif Stratejist: Sedcan Altundal

Ajans Prodüktörü: Okan Cezayirli

Müşteri İlişkileri: Türkü Yaka, Anıl Erensoy

Prodüksiyon Şirketi: İttifak Film

Yönetmen: Ali Yorgancıoğlu, Can Çelikbilek

Post Prodüksiyon: İmaj Film

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir