Denizbank’tan Mizah Akıyor

Bilgisayarda iş yaparken genelde arka planda ATV‘de Müge Anlı veya TV8‘de Gerçeğin Peşinde izliyorum. Hoşuma gidiyor. Öncelikle güncel olayları -olumsuz olanları- takip ediyorum. Toplum nereye gidiyor, sosyolojik durum nedir bu gibi sorulara çok güzel karşılık alıyorum. Bana farklı bir iç görü kazandırıyor. Bunun yanında duyguların iyice köreldiği şu dönemlerde bana kavuşmayı, mutluluğu, hüznü, özlemi, kızgınlığı ve daha birçok duyguyu yükleyebiliyor. Yani benim için kayıp bulma programından çok daha fazlası.

Girizgahtan sonra bir de reklam aralarında denk geldiklerime değineyim. O kadar gerginlik ve duygusallıktan sonra kulağıma daha çok mizahi reklamlar çarpıyor. Takdir edersiniz ki mizahı seviyoruz. Siyasi bir olay oluyor hooop yallah mizaha. Seviyorum bu ülkeyi. Her şeye rağmen olayların güldüren yanını da bulabiliyoruz.

Denizbank… Her reklamı işimi gücümü bırakıp ekrana kilitlenmeme ve hatta dönüp YouTube‘da tekrar tekrar izlememe neden oluyor. Yazıyı yazarken bile kafamın içinde “Uranyumm günü” cümlesi yankılanıyor. Hemen reklama dönelim:

Muazzam, MU-AZ-ZAM! Annemin günlerine çok gitmişimdir ya da gün bizim evde çok olmuştur. Tip, masadaki yiyecekler, kahkahalar… Her şey kusursuz. Bir kere baş roldeki hanımefendi tam da günlerde olmazsa olmaz, her şeyi bilen, her konuya yorum getiren ve aslında dedikodudan da geri kalmayan ama her şeye rağmen sevilen ve aranan tip. Eşsiz bir analiz olmuş yani ne diyeyim. Bu çok bilmiş teyzemiz duymuş bi’ yerlerden uranyum diye bi’ şeyi, ne olduğunu da bilmiyor ya duymuş işte. Belli ki önemli bi’ şey. Öyle her yerde olmadığına göre. Bu kadar nadide olan şey elbette ki değerli olacak. O yüzden teyzemiz “Uranyum gününü başlatıyor.” “Kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmayın” diyor Denizbank. “Yatırımın kaptanları sizi Deniz’de bekliyor.” Senaryo, slogan, alt metin… Her şey adeta kusursuzca yerine oturmuş gibi gözüküyor. Ben bayıldım gerçekten.

Bir güzel yönü de bunun seri halinde olması. Ay izlemelere doyamadım kııııız.

“Alüminyumun simgesi ne? ALLL”

Tellağın müşterisini evirip çevirmesine mi güleyim, daha önce İngiltere’den gelen müşterisinin önerisine olan inancına mı güleyim, öksürerek gizli bilgi vermesine mi güleyim ben seçemedim o yüzden hepsine güldüm. En az gün reklamı kadar beni güldürürken “Gerçekten böyle yaa.” dedirtti. Bi’ kere ben de söylemesi ayıp kese-köpük yaptırdım hamamda bir hanım ablaya. E kadın orda senin en mahremine tanıklık ediyor. Haliyle ortamı yumuşatmak için mutlaka bi’ şeylerden bahsedecek. Erkeklerin mahrem çerçevesi daha hassas olduğu için erkek tellak daha çok gevezelik edecektir diye düşünüyorum. Yine muazzam bir analiz diyorum. Harika bir kulaktan dolma bilgi.

“IMF Başkanı NIN kayınbiraderi”

Kayınbiradere bak sen. IMF başkanından ne öğrendiyse ayakkabı boyacısına anlatıyor. Ayakkabı boyacısı da iyi niyetli, gelen müşterisine tüyolar veriyor. Çimentoya yatırım varını yoğunu satacak kadar önemli tabii.

Burada dikkatimizi çeken şey şu olmalıdır; çok güzel goygoylara değinmiş. Yani gün muhabbetleri, hamam muhabbetleri, ayakkabı boyacısı muhabbeti derken -ki başka seriler de var, bakabilirsiniz. Ben en beğendiklerimi sizlerle paylaştım- mizahı da harikulade kullanmışlar. Kulaktan dolma fikri sunan konuşurken karşı taraf yanıt vermiyor. Burada da mevzu sadece aslı astarı olmayan yatırım fikirlerin saçmalığına bakarak kendi yatırım fikirlerimizi de gözden geçirmemize neden olmuş. Elbette bu şahsi kanaatim. Hedef kitlesi de belli ki orta gelirli ve yatırım hakkında pek bilgisi olmayan kişiler. Çünkü baktığımız zaman konuşma ortamlarının geçtiği yer genelde orta tabakaya hitap ediyor. Eğitim açısından da sanki biraz daha lise mezunlarıyla bir tık üniversite mezunlarına yönelik olmuş. Kullanılan dilde bazı terimsel ifadeler var çünkü. Hedefe ulaşmış mıdır bilemem ama reklamlar oldukça dikkat çekici. Reklam olumlu açıdan dikkat çektiğine göre artı bir etkisi olmuştur diye düşünüyorum.

Çok vaktinizi almayayım, daha çok konuşacağız reklamlar üzerine.

Son olarak bi’ arkadaşımdan duydum, çok doğru söyledi. YUTUBIRLIĞA YATIRIM YAPIN. VARINIZI YOĞUNUZU YUTUBIRLIĞA YATIRIN. Nasıl kulaktan dolma bilgi ama?

Belki de haklıyım.

Hadi bi’ düşünün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir