Burada Neler Olacak?

Tv reklamlarına hakim olmak elbette çok kolay. Zira tüm gün evde olduğum ve belli başlı programları takip ettiğim için tv reklamlarına kolaylıkla maruz kalabiliyorum. Bir an önce AdBlock uygulamasını da kaldırmalıyım ki biraz da dijital reklama odaklanayım. İşte yapamıyorum, elim gitmiyor. Youtube kullanırken bana ilaç oluyor resmen. Hadi bu da kolay ama en zoru dışarı çıkmak. Dışarı çıkmayı da en fazla işimi gücümü halletmek için kullanıyorum. Böylelikle takdir edesiniz ki outdoor reklamlara fazla hakim olamıyorum. Laf aramızda, outdoor reklamda da pek yaratıcı ve ilgi çekici bir memleket olduğumuz da söylenemez. Ne gerilla reklamlar, 3D tasarımlar var. Biz ise elde olan reklamı dijitale, outdoora, radyoya, sinemaya, tv’ye ne varsa yaslıyoruz. Tek bir fikirden onlarca çalışma… Çok yazık. Üniversitede web tasarım dersimiz vardı. Akademisyenimiz bizden verdiği konuyla ilgili broşür, afiş, bilboard çalışmaları istiyordu. Kolay olduğu için tek fikri tüm mecralara uyguluyorduk. Ne oluyordu biliyor musunuz? Çalışma onay almıyordu. Seni çok iyi anlıyorum Hasan hocam…

Uzun bir girizgah oldu. Gelelim geçen gün sırf keyif için dışarı çıktığımda denk geldiğim outdoor reklama.

Eminim sizler de dışarı çıktığınızda onlarca belki de yüzlerce inşaat görüyorsunuz. Kiminde “Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” yazarken kiminde “Yakında açılacağız” gibi anlamsız bir bildiri yazısı görüyoruz. Yaratıcılık olmasını pek beklemiyor olabiliriz bu tür durumlarda. Ama farkındalık yaratmak ve açılış yapmadan lansmanınızı yapmak istiyorsanız harika bir fırsat geçmiş olabilir elinize.

burada-neler-olacak
Burada Neler Olacak?

Yukarıda gördüğünüz gibi görüntü ve çekim kalitesi berbat olan bir karede açılış mesajı görüyorsunuz. O esnada dikkatli inceleme şansım olması bu pankartı. Belki de açılışı yapılacak mağaza ya da restoranın adı bir yerlerde yazıyor. Beyefendilerin kapattığı alanda aslında bize mesaj verebilecek nitelikte bir suret var. Bana “Bi şey bi şey Usta” gibi geldi. “Afiyet Olsun…” yazısı ile de takdir edersiniz ki bu düşüncem kuvvetlendi ve inanır mısınız bir restoran olabileceğine kanaat getirdim. İlginç, değil mi?

“ÇOK GÜZEL ŞEYLER” bölümünün bold olması ise “Kötü günleri geride bıraktık, sıra daha kötü günlerde” dediğimiz dönemler için oldukça dikkat çekici olmuş. İnsan ister istemez bu devasa afişi görünce “Ne olacak ulan burada acaba?” diye kısa süreli beyin fırtınasına maruz bırakıyor kendini. Açıldıktan sonra da muhtemelen şöyle bir muhabbet olası olacaktır:

-Hani şu “Burada Çok Güzel Şeyler Olacak” yazılı pankartın olduğu yer var ya (lokasyon hafızalara afiş ile kazınmış)

-Aaa tamam biliyorum. Ne açılacakmış cidden oraya? (Afiş, birden fazla kişide merak uyandırmış ve muhabbetlere meze olmuş)

-Oğlum ocakbaşı açılmış lan. Akşam gidelim de bakalım çok güzel şeyler olmuş mu. (İşte gördüğünüz gibi türlü espriler şakalar.)

Bunun gibi birçok muhabbet olacaktır ve bunun temeli sadece bir afişcik. Sıradan bir çalışma alanı olsaydı bu kadar dikkat çekmeyecekti. Elbette işletmenin bu sürprizlerle dolu duruşunu da devam ettirmesi gerekir. Yoksa yalnızca afişle yaptığı bilinirlikle kalır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir