Black Friday (Kara Cuma) Neymiş

Hemen hemen her yerde görmeye başladığınız “Black Friday” indirimleri dikkatinizi çekmiştir. Çekmemişse de sorun sizdedir. Yoksa nasıl olur da her markanın gözümüze soka soka ezberlettiği Blakc Friday indirimlerini bilmezsiniz?

Alışveriş çılgınlığı konusunda sayısız sezon indirimleri, özel günler, özel olmayı da sırf tüketim amaçlı özelleştirilmiş günler…. derken liste çok uzayacak, birçok tüketim odaklı etkinlik mevcut. Geçtiğimiz günlerde 11.11 Single’s Day indirimlerine denk geldik. Sıra geldi 21 Aralık Black Friday (Kara Cuma) indirimlerine.

Black Friday Nedir? Ne Değildir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk cuma günü black olarak adlandırılmış. 1932’den itibaren bu gün Noel alışveriş sezonu olarak kabul edilmekte. Bu günde hizmet sektöründe bulunan mağaza personeli erkenden geliiiir geçkenden de mağazadan ayrılır. Sırf Black Friday indirimlerinden çılgınca faydalanmak isteyen paralılar için bu gariplerim öyle size hizmet eder… Elbette bu günde akıl almaz indirimler oluyor. Yani bedava olsa daha iyi, o kıvamda. Yalnız bu gün, bizdeki özel günler gibi resmi tatil ilan edilmiyor. Yaaa, insan bi tatil olsun diye bekliyor değil mi?

İlk defa 1961 yılında Black Friday adı kullanılmıştır. Aradan koskoca 57 yıl geçmesine rağmen bu gün alışveriş çılgınlığı günü olarak hala hayatımızda büyük bir yere sahip. 1961’de bahsedilen o cuma gününde Philadelphia’da alışverişten kaynaklı olarak yoğun bir tarik oluşmuş ve bundan dolayı da güzelim cumaya da black adını vermişler. Bakalım cuma günü bu sıfatı kabul ediyor muydu? Hiç soran olmamış tabii. Bu kalabalığı ve kafa karışıklığını fırsat bilen kapital düzen durmuş, düşünmüş ve demiş ki “Biz bu insanlara tanesi 2 liradan antidepresan satsaaak…” tabii böyle bir şey olmamış oldukça da saçma duruyor değil mi? Bi şekilde canları bu günü indirim ve alışveriş günü yapmak istemiş işte. Çok da kurcalamamak lazım. Big Brother kızar yoksa.

Black Friday’in ne olduğundan kısaca bahsettik. Şimdi gelelim ne değildirine. Arkadaşlar, bu gün kesinlikle katliam günü değil. Ama araştırmalar gösteriyor ki Black Friday gününde aşırı kalabalık ve gerginlikten dolayı yaralananlar mı dersiniz, efendim “HAYIR O KAZAĞI İLK BEN GÖRDÜM BIRAK ONU ŞIRFINTI!!!” diye saç baş yolan mı dersiniz “Hey Canıtın, araba cilalama indirime girmiş dostum!” “Canın cehenneme Kıris, uğraşacak daha önemli işlerim var.” diye kalp kıranlar mı dersiniz işte her çeşit insan var. Daha ciddi örnekler vermek gerekirse 2006 yılında ABD’nin Columbus, Ohio şehrinde bulunan Wal-Mart mağazasının kapıları açılır açılmaz öyle bir yığılma olmuş ki çalışanlar yaralanarak zor kurtarmışlar paçayı. 2008’de ise Vally Stream, New York’ta mağazanın açılması anında kapıları kırarak içeri girmişler ve bu yetmiyormuş gibi 34 yaşındaki çalışanı ezip yaşamından etmişlerdir. Tüm bunlara rağmen bu gün coşku ile kutlanmakta.

Black Friday (Kara Cuma) İndirimleri

Başta Amazon olmak üzere birçok yerli ve yabancı firma çoktan kampanyalarını hazırladı, görüntülü reklam ağı ve arama ağı reklamlarını sundu, ekmeğini yemeye başladı ve hatta dibini sıyırmak üzere. Birkaç örnekle bu yazıyı taçlandırıp huzurunuzdan çekileceğim. Bol indirimli, az yaralanmalı ve sinir sisteminize mukayyet olacağınız bir 21 Aralık Kara Cuma günü dilerim.

 

Black Friday – Amazon

 

 

Black Friday – Asos

 

Black Friday – H&M

 

Black Friday – Media Markt

 

Black Friday – Morhipo

 

Black Friday – Trendyol

 

 

Black Friday (Kara Cuma) Neymiş” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir