Banyo Bu Yazıda

Bu gözler ne erotizm kokan reklamlar gördü, duygusallık ve korku kokan reklamlara tanık oldu ama açıkçası hiçbiri beni Creavit banyo reklamı kadar etkilemedi. İnanın Biscolata reklamı bile benim için o kadar anlam ifade etmiyor artık. Hoş, TV reklamlarında gördüğüm zaman yine beni çok etkilemiyordu. Kas çalışınca olur ama çekici ses tonu ve bakışlar doğuştan gelir. Bir kadın olduğum için olaya elbette ki bir kadın gözüyle bakarak hem erkeklere yönelik hem de kadınlara yönelik olan reklamın daha çok kadınlara yönelik olanıyla ilgileniyorum. Ama biraz da reklamcı adayı gözüyle bakarak ikili bir değerlendirme yapmam gerekecek ve bu beni biraz zorlayacak gibi. Reklamdaki bey, orta derece profesyonelliğimi zora sokuyor…

Kullanılan kadın ve erkek figürleri o kadar özenle seçilmiş ki ayrıca her ayrıntı da düşünülmüş. Kadın oyuncunun tercih edildiği reklamda bir süre topuklu ayakkabı sesi duyuyoruz ve bu ses genel anlamda orta çapta seksepaliteye neden oluyor. Bunu elbette kötü manada söylemiyorum. Bu görüşümü elbette rahat rahat eleştirebilirsiniz ama bir kadın olarak inanın o topuk sesi beni dahi etkiliyor. Güzel yüz hatlarına sahip olan hanımefendide fiziksel olarak yüksek dozda bir cinsiyetçilik olmadığını analiz ediyorum naçizane. Kısa süreli hanımefendiyi gördükten sonra sonunda banyoyu ve en sonunda mottoyu ve logoyu görüyoruz. Aslında bunun daha kısa bir adı vardı fakat inanın unutkanlığımın önüne geçemiyorum. Hatırlasanız lütfen bilgilendirin.

Erkek karaktere bakacak olursak daha erkeksi, tok ve yavaş ayak sesleri duyuyoruz. Dinamizm çok iyi kullanılmış. Bu ayakkabı sesleri olmasa belki bizi o kadar heyecanlandırmazdı. Ayrıntılara yer verilmesi reklamda oldukça önemli. Fakat fazla ayrıntıya yer verirseniz de bu sefer izleyici çoğunu kaçıracaktır. Creavit bu ayrıntıyı az ve öz kullanmış. Ayrıca beyefendi oldukça çekici duruyor. Hangi erkek olursa olsun, takım elbisenin bir cazibesi var. Biraz çirkinleşeceğim üzgünüm ama reklamın bir amacı da bu diye düşünerek reklamda yer alan beyefendiye elbette “Banyo benim olduğum tarafta” demek istiyorum.

Aslında bakacak olursak karakterler markanın önüne geçmiş. Tamam evet, bu reklam sayesinde Creavit markası evimde olsun isterim. Zira böyle bir beyefendi banyo ne tarafta diye sorarsa bunu Creavit ile özdeşleştirebilirim. Lakin burada daha çok beyefendi benim için dikkati çeken nokta oldu.

Kısa ve etkileyicilik yönünden başarılı bulduğum reklamın hem kadınlara hem de erkeklere yönelik olan örnekleri aşağıdaki gibidir:

NOT: BU ARADA YAZININ SONUNDA ANCAK AKLIMA GELDİ. BAHSETTİĞİM OLAY “PACK SHOT”!

 

Bir Cevap Yazın