Audio Akıllı Senaryo Sistemleri

Markanın adını bu şekilde değiştirmek istemezdim. Bu yüzden herkesten özür dilerim. Fakat ne yapabilirim, reklamların senaryoları markadan daha çok dikkatimi çekti.

Muhtemelen televizyonda denk geldiğim bu reklam. “Kesinlikle ben de böyleyim.” ya da “Al işte aynı benim annem/babam/ablam/halam vs.” gibi tepkilerin verilebileceği, 12den vuran reklam. Zaten tam da bu insanlar için gerekli olan Audio Akıllı Ev Sistemleri konuyu çok güzel ele almış. Ama birtakım amatörlükler de yok değil. Daha farklı bir kurgu/montaj olabilirdi.

İlk Reklam

Aman kapıyı yabancılara açma!” cümlesini çok duymuşsunuzdur. Tabii çocukken. Yaş her ne kadar ilerlerse ilerlesin çocukluktan beri verilen bu nasihati pek dinlemiyoruz. Ayrıca diafondan “Beeen” cevabını alıp da kapıyı açmadığınız oldu mu? Ben kim? Belki ses tanıdık geldi ama ya sesler benziyorsa? Hatta bunun için polisler bile ufak çaplı bir sosyal deney yaptılar. Hatırlarsınız; polis zillere basıyor, “Kim o?” sorusunu “Hırsız” olarak yanıtlayınca kapı açılıyor. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Yukarıdaki reklam filminde de tam olarak bu konu ele alınmış. Kapıda bir postacı var. Ama kadının paranoyak tarafı minyatür bir şekilde belirip şeytanın avukatlığını yapıyor. Bir de “Hırsızım diyecek hali yok ya” demez mi? Biraz önceki polis örneğini hatırlatırım…

İkinci Reklam

Serinin en sevdiğim reklamı da bu. Ben bile delirdim acaba acaba diyerek. Rahatça alışveriş yaparken düşünsenize birinin belirip “Fişi çektin mi, suyu kapattın mı, ocak açık mıydı?” diye soru yağmuruna tuttuğunu. Benim reklamda en sevdiğim an olan “AYYY Bİ SUS!” tepkisini küfürle karışık verirdiniz herhalde. Çünkü ben öyle yapardım.

Bence ilk reklama göre çok daha akılda kalıcı ve profesyonel duruyor. Yine de her iki reklam amacına uygun konulara değinmiş. Amacına uygun olduğu gibi artık insanlara anksiyete krizi geçirten konular. Birçok obsesif kompulsif hastası için de eşsiz bir sistem.

Özetle reklamlar başarılı, konuya ilişkin güzel senaryolar yaratılmış. Eski reklamlarından katbekat iyi. Eğer güvenlik sistemi yaptıracak olursam ilk tercihim Audio Akıllı Ev Sistemleri olur. Çünkü başka rakip akıllı ev sistemleri markası bilmiyorum. Ha ama işin içine girdiğimde fiyat-performans tarafını da değerlendiririm elbette.

REKLAM KÜNYESİ

Reklamveren: Audio
Reklamveren Temsilcisi: Selçuk Ersoy, Mesut Kaya, Tuğçe Türkeli, Refik
Türkeli
Ürün: Akıllı Ev Sistemleri ve Görüntülü Diafon
Kampanya: “İçinizi Rahatlatan Teknoloji”
Reklam Ajansı: Brick
Yaratıcı Yönetmen: Tolga Gümüşay
Reklam Yazarı: Burçin Baran
Sanat Yönetmeni: Özer Aslan
Strateji: Natali Nurnur
Müşteri İlişkileri: Kübra Uyanık
Prodüksiyon Şirketi: 25 Film
Yönetmen: Ali Taner Baltacı
Post-Prodüksiyon: Sinefekt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir