Abartma Orkid

Markaların çoğu, özellikle dönemin toplumsal sorunları ile ilgili kampanya yapmaya özen gösteriyor. Bu çoğu zaman da başarılı oluyor. Yalnız şöyle bir durum var ki bazen kampanya yapacağız diye çıldırıp çok küçük bir meseleyi büyük bir problemmiş gibi lanse edebiliyorlar.

Regl, sosyal medya kullanıcıların diline pelesenk olmuş konuların başında geliyor. Artık herkes bu konuyu rahat rahat konuşuyor, esprisini yapabiliyor. Sorun bunun rahat konuşulması değil, rahat konuşuyor gibi gözüküp göze sokmak. Normalleştirmeye çalışırken bazen o kadar iğrençleşebiliyoruz ki regl kanı ile tablo yaparak çağdaş sanata yön vermeye çalışan saçma sapan insanlar mı dersiniz -daha örnek verecektim de midem pek kaldırmadı-… Bakın, bu kadar dışkısını çıkarmanın bir manası yok. Böyle sanat da olmaz, farkındalık da.

Orkid, son reklam filmi ile naçizane görüşüm olayı fazla dramatize etmiş. Ben bir kadınım ve yaklaşık olarak 9 yıldır düzenli olarak regl oluyorum. Çevremde hiç bir tane bile kız arkadaşımın regl olduğu için ve hatta ped alamama durumundan okula gelemediğine şahit olmadım. Zaten böyle bir durumda kızlar arasındaki dayanışma zincirini en iyi kızlar bilir. Sınıfta bir kız arkadaşınız buruşuk bir surat ifadesi ve elleri karnında size doğru yaklaşıp kulağınıza eğildiği an mutlaka “Pedin var mı?” sorusunu fısıldayacaktır.

#OkulaDevam adı altında bizlere sunulan kampanyanın reklam filminde giriş cümlesi olarak “Hijyenik ped alamadığı için her ay binlerce kız okulu kaçırıyor.” Bir kere cümlede kocamaaan bir anlatım bozukluğu var. Okulu kaçırmaz, dersleri kaçırır. Bu elbette önemsenmeyecek kadar küçük bir ayrıntı. Okul zili sesini de duymazsak olmazdı, onu da duyduk. Ayrıca altta minnacık da bir dipnot görüyoruz:

505 öğretmeni kapsayan araştırmaya göre (XSights, 2018)

“Orkid, bunu değiştirmek istiyor.”

XSights araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre sunulan veriler bana yeterli gelmedi. Bir kere 505 öğretmen sayısı çok az. Bu araştırmaları nerede yaptıkları da önemli. Hangi şehirler, demografik özellikler ne, vs.

Okulda öğrenecek öyle her zaman da çok şey yok. Ben 1 hafta üst üste okula gitmediğimi biliyorum yeminle hayat, okuldan daha çok şey katıyor. Sanki kusursuz bir eğitim sistemimiz varmış gibi 1 gün gitmezsek ordinaryüs olmayı kaçırıyoruz. Arkadaşlık ve özgüven kaçması… Bilemiyorum. Bu konu üzerinden travma son dönemlerde yaşanmıyor şeklinde gözlemliyorum. En son annem anlatıyordu bizim dönemimizde şöyle böyle diye. Üstünden 30 sene geçti -annemin kastettiği dönemde yaşını 15 olarak alırsak- e herhalde durum aynı kalmamıştır.

Hijyenik ped alamayan kızlar gerçekten reklamda bahsi geçen matematikten fazlasını, arkadaşlığı, özgüveni kaçırıyor mu? Biraz mübalağa olmamış mı?

Yine aşağıda küçük bir not:

14.12.2018’e kadar alınan Platinum ve Ultra Extra’larda geçerlidir.

Ürün satış geliştirme için yapılmış bir kampanya olarak düşünüyorum ben bunu. Sadece bu iki ürün üzerinden kampanya yapılıyor olması hem ürünü bize tanıtacak hem de düşük olan satış oranı, konuya duyarlı vatandaşlar tarafından artacak. Bu ürünler üzerinden cirosu nedir bilmiyorum. Zira Orkid kullanmıyorum.

Alacağımız HER ORKİD -abartma istersen- kızlar okula gidebilsin diye ped bağışına dönüşüyormuş. Ya ben hayatımda bu kadar saçma şey duymadım. Hijyenik ped alamadığı için okula gidemeyen kız çocuğundan çok komple okula gidemeyen kız çocukları daha büyük mesele bence.

Bu kampanya bana sadece ürün satış geliştirme ve ajitasyon odaklı geldiği için son derece itici buldum. Daha farklı bir konu üzerinden bir kampanya yapılmış olsaydı bana daha inandırıcı ve “Orkid gerçekten iyi iş çıkarmış” dedirtirdi.

 

REKLAMIN KÜNYESİ

Künye

Reklamveren: Orkid (P&G)
Reklamveren Yetkilileri: Özge Tanju, Mehmet Çınar, Tunahan Kafa, Charlotte Le Flufy, Dave Landers
Reklam ajansı: Publicis NA
EVP Executive Creative Director: Joe Johnson
Associate Creative Director: Lindsay Cliett
Prodüksiyon Şirketi: Prodigious
Yönetmen: Erin Heidenreich
Post Prodüksiyon: Gatti & Lopez – Editor Janis Vogel
Müzik Yapım: Heavy Duty
Beste: Drum & Lace

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir