11.11 Kime Göre Nedir?

Mesela bana göre Kasım’ın 11’i demek…

AY ÇOK KOMİK!

Neyse. bu tarz ay ve gün sayılarının/rakamlarının aynı olması durumunda çocuklar doğurulur, nikahlar basılır, kampanyalar tasarlanır. Hiç şüphesiz 11 Kasım en çok n11‘in işine yaradı. Nedenini anlamak için sizler için pek zor olmamalı. Fakat bu kampanya ile ilgili birçok sıkıntı söz konusu. Bu güne kadar yapacağınız alışverişlerden kuponlar kazanıyorsunuz ve 11.11 tarihine kadar da kullanabiliyorsunuz. Kullanıcıların birçoğu ise ürünlerin fiyatı konusunda sorun yaşıyor. Kampanya döneminde ürünler heterojen miktarlarda yükselişe geçmiş. Bu konu ile ilgili Ekşi Sözlük sol frame’de başlığı görebilirsiniz ya da aratabilirsiniz artık orası beni ilgilendirmez.

Benim anlamadığım şeylerden bir tanesi, neden insanlar ay gün ve hatta yıl rakam/sayıların aynı olmasına bu kadar takık? Yoksa hepimiz birer obsesif miyiz? 2012 tarihinde yaşadık bunu son olarak. Ne haberler çıktı 12.12.12 tarihinin ilk bebeği, ilk çifti, ilk boku… Böyle saçma sapan heyecanlar. 2012’den sonra yılı tutturamayınca artık ay ve günlere kaldı olay.

Bu gün için birçok marka birçok kampanya yaptı ve yapmaya devam ediyor. Gerçi artık 4 gün kaldı, son dakikada kampanya çıkmaz ama n11 bu gün ve ayda çok şanslı. Tabii doğru yapıyor mu yapamıyor mu orası tartışılır. Biraz sonra reklam filmini de değerlendireceğiz n11’in ama ondan önce 11.11’in anlamlarına bakalım dilerseniz.

Saat Olarak 11.11

Saatte 11.11’e denk gelmeniz demek sürpriz anlamına geliyormuş. Bu saate denk gelen kişiler -sözde- hoşlarına gidecek büyük sürprizlerle karşılaşıyorlarmış.

Ezoretik 11.11

DNA’mızda kodlanmış olan ruhsal uyanışımız imiş.

George Bernard’a Göre 11.11

Yarı melek yarı insan olan varlıkları çağırmak için kullanılan kartlar imiş.

Aslında daha çok madde var ama kısacası 11.11: Hayatta iyi nitelikteki sürprizlerin meydana gelmesi ve beynin/ruhun/bedenin uyanması anlamına geliyor.

Gelelim reklama. n11, Ayşe Hatun Önal’ın “Sirenler” şarkısının uyarlaması. Son dönemlerde hep “Sirenler“i kullanıyorlar. 11.11 için yaptıkları reklamda da Ayşe Hatun Önal’dan vazgeçmemişler. Hediye kupon kampanyasını gözümüze gözümüze sokan n11 reklamı için diyecek fazla bir şey yok. Oldukça renkli bir reklam olmuş. Ayrıntılar için ise bizi n11’e davet ediyor dış ses. Yine Ekşi Sözlük’ten duyduğuma göre bu kuponları harcamak için bi alt sınır varmış. 40 liralık kupon için 800 liralık alışveriş yapmanız gibi. Ayrıca sözler de güzel olmuş şimdi yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim.

REKLAM KÜNYESİ

Reklamveren: n11.com
Reklamveren Ekibi: Zafer Özçelik, Tuba Güven, Naz Özerden İncili
Reklam Ajansı: FCB Artgroup
CCO: Ateş Çavdar
ECD: Erdinç Mutlu
Kreatif Direktör: Ahmet Söğütlüoğlu
Yaratıcı Grup Lideri: Cem Önder Yaşar
Art Direktör: Gözde Pişkin, Berkay Bozyel
Metin Yazarı: Tuna Işın
Grafiker: Erol Orhan
Müşteri İlişkileri Direktörü: Esra Özkan
Marka Direktörü: Deniz Hanaylı
Marka Yöneticisi: Gülşen Turan
Strateji Direktörü: Arda Kuş
Stratejik Planlamacı: Deniz Tulpar
Prodüksiyon şirketi: KALA Film
Prodüksiyon Direktörü: Berna Öztürk
Yönetmen: Özer Feyzioğlu
Müzik: Jingle House, Median Müzik
Post Prodüksiyon: IPD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir